Instagram Ağır Çekim Yapma

Instagram Ağır Çekim Nasıl Yapılır?

Günümüzde fotoğraf ve videolarımızı paylaşmamıza olanak sağlayan birçok popüler sosyal medya platformu bulunuyor Bunlardan biri de özellikle son zamanlarda oldukça ön sıralara çıkmış olan ve popülerliğini gün geçtikçe daha da arttıran Instagram’dır.

Instagram, başlangıçta kullanıcıların sadece fotoğraflarını paylaşmasına ve diğer kullanıcılar ile Direct Message (DM) olarak bilinen mesaj kutusu ve yorumlar aracılığı ile etkileşime girmesine olanak sağlayan bir platform olarak ortaya çıktı. Fakat günümüzde artık Instagram, sadece fotoğrafların değil çeşitli video ve hikâyelerin de paylaşılmasına olanak sağlayan bir platform haline gelmiştir.

Hatta video ve hikâyeler, son zamanlarda fotoğraflardan daha da ön plana çıkmış ve kullanıcıların içeriklerinin daha eğlenceli ve etkili hale gelmesini ve daha çok kullanıcıya erişmesini sağladı.

Instagram Ağır Çekim Yapma

Instagram, video ve hikâyelerin ön plana çıkmasından bu yana her geçen gün videolara uygulayabileceğimiz birçok yeni bir özellik ile karşımıza çıkmaya başladı. Video ve fotoğraflarda kullanabileceğimiz efekt ve filtreler bu özelliklerden en biliniri. Videolarımıza uygulayabileceğimiz efektler arasında oldukça popüler olan ve içerikleri daha etkili ve eğlenceli hale getiren ağır çekim efektidir. Bu efekt bir diğer adıyla slow motion efekti olarak da bilinir. Ağır çekim ya da slow motion olarak bilinen bu efekt tam olarak nedir ve ne işe yarar?

Slow motion efekti nedir ?

Ağır çekim efekti ya da slow motion efekti, videoları normalde olduğundan daha yavaş veya ağır bir şekilde çekmenize olanak sağlayan bir özelliktir. Instagram artık, diğer birçok efekt gibi videolarınızı daha etkili bir hale getirmenize olanak sağlayan ağır çekim efektini, başka hiçbir uygulama kullanmanıza gerek kalmadan sadece Instagram üzerinden takip edeceğiniz birkaç adımla kullanmanıza olanak sağlıyor. Ağır çekim efektini birkaç adım ile çekmek istediğiniz bütün videolarınıza uygulayarak oldukça göz alıcı içerikler ortaya çıkarabilirsiniz. Peki, Instagram’da ağır çekim video nasıl yapılır ve paylaşılır?

Instagram’da ağır çekim video nasıl yapılır?

Instagram’ın her kullanıcıya geniş kitlelere ulaşması için olanak sağladığı bilinir. Kullanıcıların daha geniş kitlelere ulaşabilmek için ürettikleri içeriklerin ilgi çekici ve eğlenceli olması ve diğer kullanıcılar üzerinde oldukça büyük etki uyandırması beklenir İçeriklerimiz ile bu etkiyi yaratabilmek için de Instagram’ın her yeni özelliğini takip etmemiz gerektiğini ve bu yeni özellikleri kullanmaktan kaçınmamamız gerektiğini unutmamalıyız.

Instagram’da her geçen gün yeni bir video özelliği ile karşılaşmak mümkün. Bu özelliklerden en popüler ve etkili olanı reels özelliği olmuştur. Reels özelliği ile kullanıcılar diğer birçok kullanıcı tarafından görüntülenmeye ve yüksek etkileşim oranlarına ulaşmaya başlamıştır. Fakat geniş kitlelere ulaşmak pek de kolay olmamaktadır. Yüksek izlenme ve etkileşim oranlarına ulaşmanın en etkili yolu ise videolarımız ve fotoğraflarımız ile fark yaratmaktır. Bunun da en kolay ve etkili yolu yeni özellikleri videolarımızda ve fotoğraflarımızda kullanmaktır. Bu sebeple, Instagram’ın kullanıcılarına sunmuş olduğu yavaşlatma ya da ağır çekim efekti kullanıcılar tarafından oldukça ilgi görmektedir. Instagram’ın sunduğu bu özellik sayesinde birçok kullanıcı içerikleri ile ilgi çekmekte ve yüksek izlenme ve etkileşimlere sahip olmaktadır. Ağır çekim efektini sadece çok basit birkaç adımla videolarınıza uygulamanız ve çekim yapmanız mümkün. İşte slow motion video yapmak için izlemeniz gereken adımlar:

 • Instagram’da ağır çekim video yapmak için ilk olarak, IOS mobil işletim sistemine sahip iseniz App Store ya da Android işletim sistemine sahip iseniz Google Play Store üzerinden Instagram uygulamasını indirin.
 • Eğer uygulama telefonunuzda zaten varsa, uygulamanızın güncel olduğundan emin olmalısınız.
 • Daha sonra Instagram’ı açın ve giriş yapın. Ardından ana sayfa ekranının sağ üst köşesinde yer alan artı simgesine dokunun.
 • Karşınıza çıkan hikâye kısmının hemen yanında yer alan Reels kısmına dokunun.
 • Solda yer alan Reels ayarları bölümünden “hız” ayarına dokunun.
 • Karşınıza çıkan .3x veya .5x seçeneklerinden videonuza en uygun olan ağır çekim seviyesini seçin.
 • Daha sonra videonuzu çekmeye başlayın ve önizle yazısına dokunun. Dilerseniz yine solda yer alan ayar bölümünden videonuz için uygun bir müzik seçin.
 • Açıklama kutusunu doldurun ve videonuzu paylaşın.
 • Dilerseniz reels videonuzu hikâyenizde paylaşın.

Instagram Hikâye Ağır Çekim

Instagram’da hikâye üzerinden henüz slow motion video çekme özelliği bulunuyor. Ancak videolarınıza ağır çekim efekti uygulamanıza olanak sağlayan birçok IOS ve Android video düzenleme uygulaması bulunmaktadır.

Videolarınıza video düzenleme programları aracılığı ile yavaşlatma efekti uyguladıktan sonra hikâyenizde paylaşmanız mümkün. Ağır çekim video çekmenin bir diğer yolu ise, bazı akıllı telefonların kameralarında yer alan ağır çekim modu özelliğini kullanarak çekim yapmak ve daha sonra videoyu hikâyenizde paylaşmaktır. Ağır çekim efektini uyguladığınız videonuzu aşağıdaki adımları takip ederek hikâyenizde paylaşabilirsiniz:

 • Instagram ana sayfanızda yer alan sağ üst köşedeki artı simgesine dokunun.
 • Karşınıza çıkan hikâye bölümünden sol alt köşede yer alan kare kutucuğa tıklayın.
 • Galerinizden videonuzu seçin.
 • Sağ altta yer alan ok simgesine dokunun.
 • Karşınıza çıkan ekrandan videonuzu dilerseniz sadece yakın arkadaşlarınız ile dilerseniz hikâyenizde bütün takipçileriniz ile paylaşın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *