Instagram hastag nedir?

Instagram Hashtag Nedir?

Instagram, son zamanlarda şüphesiz en popüler sosyal medya uygulamalarından biri haline geldi. Kullanıcılar, Instagram’da fotoğraf, video ya da hikâye paylaşarak diğer kullanıcılara çok rahat bir şekilde ulaşabiliyor. Instagram, bu özelliği ile kullanıcılara içerikleri aracılığı ile geniş kitlelere ulaşarak yüksek takipçi sayılarına erişebilmelerine ve hatta son zamanlarda bir meslek haline getirmelerine bile olanak sağlamaktadır.

Ne var ki Instagram’da geniş kitlelere ulaşmak ve yüksek takipçi edinerek yüksek izlenme ve etkileşim sayılarına ulaşmak sanıldığı kadar da kolay değil. Hatta yüksek takipçi sayısına ulaşmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Ama imkânsız değil! Yalnızca yüksek takipçi sayılarına ulaşmak için yapılması gereken bazı önemli detaylar var. Bunlardan bazıları yeni özellikleri takip etmek ve kullanmak, düzenli olarak içerik üretmek ve en önemlisi de daha fazla kullanıcıya ulaşmamızı sağlayabilecek doğru etiketler bir diğer adıyla hashtagler kullanmaktır.

Instagram hastag nedir?

Instagram’da paylaştığımız fotoğraf ya da videolarımız takipçilerimizin ana sayfalarında görüntülenebilir. Ancak daha fazla kullanıcıya ulaşmak istiyor ve takipçi sayımızı arttırmak istiyorsak, bunun tek yolu diğer kullanıcılara ulaşmak ve onlara görünmek için hashtagler kullanmaktır. Bu sebeple, fotoğraf veya videolarımızda doğru hashtagler kullanmamız büyük önem taşımaktadır. Peki, hashtag nedir ve ne işe yarar?

Instagram hashtag ne demek?

Hashtagler ya da etiketler, doğru bir şekilde kullanıldığı takdirde, kullanıcıların kendi kategorilerine ilgi duyabilecek diğer kullanıcılara gösterilmesini sağlar. Bir diğer deyişle hashtagler, kullanıcıların ortak ilgi alanına sahip diğer kullanıcılara erişmesini ve onlarla etkileşime girmesini sağlamaktadır. Bunun neticesinde hashtagler aracılığı ile yüksek beğeni sayılarına ulaşmamıza ve takipçi kazanmamıza yardımcı olur.

Hashtag nasıl yapılır?

Hashtagler kelimelerin başına diyez (#) işareti getirilerek yapılır ve kelimeler arasında boşluk kullanılmaz (örnek: #doğa #doğafotoğrafı). Etiketler Instagram’da fotoğraf, video, reels videosu ya da hikâyelere eklenebilir. Kimi kullanıcı hashtagleri yorum kısmına eklese de etiketleri post paylaşımı yaparken açıklama kutusuna eklemek ve hashtagleri daha sonra silmemek her zaman en doğrusudur.

Kaç tane hashtag kullanabilirim?

Instagram’da post paylaşımı yaparken en fazla 30 tane hashtag kullanabilirsiniz. Sistem daha fazlasını spam olarak algıladığı için izin vermiyor. Hikâyelerde ise paylaşabileceğiniz hashtag sayısı 10 adettir. Ancak post paylaşımlarınızda 30 tane hashtag yerine, 5 ile 10 arasında doğru etiket kullanımı yapmanızı öneriyoruz. Bu nedenle çok sayıda hashtag kullanmaya değil, doğru olan hastagi kullanmaya özen gösterin. Aksi durumda hem çabalarınız boşa gider, hem de hesabınızın askıya alınma tehlikesiyle karşı karşıya kalırsınz.

En çok takipçi ve beğeni getiren hashtagler hangileridir?

Instagram hashtaglerinin yanlış kullanılması halinde hesabınızın etkileşimlerine ciddi zararlar verebilirken, hashtaglerin amacına uygun ve doğru kullanımı hesabınızın etkileşimlerinin büyük oranda artmasına yardımcı olmaktadır. Bu sebeple etiketlerin iyi seçilmesi ve her zaman doğru bir şekilde kullanılması çok büyük önem taşımaktadır. Yanlış kullanılan hashtagler her zaman hesabınıza zarar verir ve Instagram algoritması hesabınızın geniş kitlelere gösterilmesini daima engeller. Bu da takipçi kazanmanızı zorlaştırır. Bu nedenle etiketlerin kullanımını çok iyi anlamalı ve etkili bir şekilde kullanmaya özen göstermeliyiz.

Hashtag kullanımı olmadan paylaşılan Instagram postları, postu paylaşan kullanıcılarının takipçilerinin sadece bir kısmının ana sayfasında görüntülenir. Daha fazla kullanıcıya erişmek isteyen bir kullanıcı mutlaka hashtag kullanımına önem vermelidir. 2021 yılı Instagram analizleri göz önünde bulundurularak en çok beğeni ve takipçi getiren hashtag listesi oluşturulmuştur. En çok takipçi ve beğeni kazandırıan hashtag listesi şu şekildedir:

 • #love
 • #instagood
 • #fashion
 • #photooftheday
 • #beautiful
 • #art
 • #photography
 • #happy
 • #pic of the day
 • #cute
 • #follow
 • #tbt
 • #followme
 • #nature

Bilmeliyiz ki, hashtagleri en etkili bir şekilde kullanmanın yolu en çok etkileşim alan hashtagleri kullanmaktır. Bu nedenle post paylaşırken en popüler ve en çok etkileşimi sağlayan etiketleri mutlaka kullanmalıyız. Bunun için popüler Instagram takipçi etiketleri ve beğeni getiren hashtaglerden yararlanabilirsiniz. Peki, popüler hashtagleri nasıl bulabiliriz?

Instagram’da popüler hashtag nasıl bulunur?

Popüler hashtagleri bulmanız için bir uygulama edinmeli ya da hashtag oluşturma sitelerinden faydalanmanız gerekmektedir. Hashtagleri kolayca bulmanıza yardımcı olan birçok site ve uygulama mevcuttur. Bu sitelerden bazıları Displaypurposes, Tagsfinder ve Keywordtool’dur. Uygulamalar arasından en bilinenleri ise Hashtag, Top Tags, Hashtag Fabrikası ve Hashtag Expert’tir.

Fakat çoğu zaman bir etiketin popüler olması o etiketin oldukça fazla kişi tarafından kullanılması anlamına gelmektedir. Bu nedenle popüler etiketler yüksek etkileşime sahip hesapları üst sıralara taşırken daha küçük Instagram hesaplarının üst sıralara çıkmasını engelleyebilmektedir. Bu nedenle postlarımızı paylaşırken sadece en popüler etiketleri değil, içeriklerimiz ile uyumlu diğer hashtagleri de kullanmamız gerekmektedir.

Doğru hashtag nasıl bulunur?

Çoğu kullanıcı en çok beğeni ve takipçi getiren hashtagleri rastgele bir şekilde kullanmaktadır. Fakat bilinmelidir ki, hashtagler daima postlarınız hakkında bilgi vermelidir. Çünkü postunuz ile alakalı doğru hashtagleri kullandığınız takdirde, Instagram algoritması sizi postunuzun ilgilerini çekebilecek diğer kullanıcılara önerecektir. Doğru kullanıcılara önerilmeniz halinde daha fazla beğeni, kaydetme ve takip sayılarına ulaşabilirsiniz. Öte yandan, postunuz ile ilgisi olmayan bir etiket kullanmanız durumunda Instagram algoritması sizi postunuz ile ilgilenmeyen kullanıcılara önerecek ve kullanıcılar postunuz ile ilgilenmediği için beğeni ve takip yapmayacaktır. Bu da sizin etkileşiminizi düşürecek hatta postlarınızın zamanla algoritma tarafından diğer kullanıcılara önerilmemesine sebep olacaktır.

Instagram hashtag önemli mi?

Sonuç olarak, Instagram’da post paylaşımı yaparken daima hashtag kullanmalısınız. Çünkü hashtagler postumuzun içeriklerinizle ilgilenecek ve etkileşimde bulanacak diğer kullanıcılara gösterilmesini sağlamaktadır. Fakat hashtaglerin daima doğru seçilmiş ve amacına uygun bir şekilde kullanılmış olması gerektiği unutulmamalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *