Instagram Hesap Çalma

Instagram Hesabı Nasıl Çalınır ?

 Gün geçtikçe arış gösteren Sosyal medya kullanımı, beraberinde birçok riski de doğruyor. Instagram’ın çoğu kişinin aktif olarak kullandığı bir sosyal medya platformu olmasına karşın, kullanıcılar platformda kimi zaman çeşitli sorunlarla karşılaşabilmektedir.

Bu sorunlar arasında en bilinen ve korkulanı, kullanıcılara yönelik büyük önem taşıyan ve kimi zaman da riskli hale gelebilen güvenlik problemleridir. Karşılaşılan güvenlik problemlerinin arasında Instagram hesaplarının çalınması kullanıcıların günümüzde sıkça karşılaştığı bir problem haline geldi. İlk defa bu sorunla karşılaşan kullanıcılar ne yapacağını bilemiyor ve hesabını nasıl geri alacağı ile ilgili araştırma içine giriyor.

Tam da bu noktada hesabı çalınan kullanıcıların aklına bir soru takılmaktadır: Instagram hesabım çalındı nasıl geri alabilirim? Son dönemlerde oldukça artış gösteren hesap çalma problemleri birçok ücretsiz ve ücretli hesap çalma uygulamasının, hesap çalma programlarının veya sitelerinin artış göstermesine de sebep oldu. Üçüncü parti bileşenler hesaplarınızın güvenliğini direkt olarak riske atıyor.

İnstagram hesaplarını nasıl çalıyorlar, nelere dikkat etmem gerekli?

Instagram hesap çalma nasıl yapılır?

Çoğu kullanıcının aklından hasımlarının, sevgililerinin veya arkadaşlarının hesabını çalmak bir kez de olsa geçmiştir. Ayrıca birçok kullanıcı sevgilisinin, bazen de eski sevgilisinin hesabını çalmanın yollarını ararken konu ile alakalı birçok video izler. Ancak bu videoların birçoğu aldatan ve gerçek olmayan bilgiler barındırır. Dolayısıyla bu konuda oldukça dikkatli olmakta fayda var.  Öncelikle belirtmeliyiz ki, hesap çalma ciddi bir suç olmakla birlikte birçok hukuki yaptırımı beraberinde getirir.

Bu nedenle eğer bir başkasının Instagram hesabını çalmayı düşünüyorsanız, hesap çalmanın suç olduğunu ve bunun doğuracağı hesap çalma cezası gibi hukuki sonuçları bir kez daha düşünmelisiniz. Fakat siz yine de bu konuda kararlıysanız ve sevgilinizin Instagram hesabını çalmak istemekte ısrarcıysanız bütün detayları vermeye başlıyoruz.

Instagram Hesap Çalma

Instagram’da en bilinen hesap çalma yöntemlerinden birisi, hedef alınan kişilere gönderilen faili meçhul mesajlardır. Mesajların içine genelde bir link yerleştirirler. Linke tıkladıktan sonra sizin basiretinizin bağlanacağı bir ortam hazırlayıp, hesap bilgilerinizle giriş yapmanızı isterler.

Bu linklere tıklamak oldukça riskli olup, linke tıkladığınız anda hesabınız başkalarının eline geçebilmektedir. Hatta öyle ki kimi zaman da bu mesajlar Instagram müşteri hizmetleri hesaplarından gönderilmiş gibi de görünebiliyor. Bu hesaplar kullanıcılara Instagram’ın telif haklarını ihlal ettiklerine dair bir mesaj ve telifin kaldırılması için bir link gönderiyor. Ancak bu linkler hesap çalma linklerinden başka bir şey değil. Linke tıklayıp Instagram kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdiğiniz anda hesaplarınız başka kişilerin eline geçmiş oluyor. Unutmamalısınız ki, Instagram kullanıcılarına uyarı mesajları göndermiyor. Uyarılar iletiler kullanıcılara sadece bildirim aracılığı ile bildiriliyor. Bu nedenle siz siz olun size gelen yabancı linklere asla tıklamayın.

Bir başkasının Instagram hesabını çalmak mümkün mü?

Ücretli ve ücretsiz Instagram hesap çalma uygulamaları ve siteleri mevcut. Ancak bu programlar aracılığı ile birinin hesabını ele geçirmek hem kanuni olarak suçtur hem de güvenilir değil. Ayrıca ava giderken avlanabilir ve kendi hesabınızdan da olabilirsiniz. Güvenilir olmayan program kullanmadan, sadece Instagram aracılığı ile yapabileceğiniz bir yöntem mevcut ve adımları şu şekilde:

 • İlk olarak kullanıcıya benzer bir mail adresi oluşmanız gerekiyor.
 • Daha sonra Instagram’da arama kutusun tıklayın ve kullanıcının hesabını aratın.
 • Kullanıcının profiline girdikten sonra sağ üstte yer alan üç nokta simgesinden “şikayet et” yazısına dokunun.
 • Ekranda bulunan “Temsil ettiğim biri gibi davranan bir hesap oluşturdu” kısmına dokunun.
 • Oluşturmuş olduğunuz maili foruma yazın ve kimlik resminizi ekleyin.

Bütün adımları uyguladığınızdan emin olduktan sonra beklemeye geçin. Şikâyetiniz incelendikten sonra Instagram tarafından kabul edilirse, Instagram tarafından size bir şifre sıfırlama bağlantısı gönderilecektir. Peki, kendi Instagram’ınız çeşitli yollarla bir başkası tarafından çalındı ise ne yapmalısınız?

Instagram hesabım çalındı nasıl geri alırım?

İlk olarak, Instagram’a uygulama veya tarayıcı üzerinden giriş yapmalısınız. Ardından giriş yapma ekranında yer alan “şifreni mi unuttun” kısmına tıklamalısınız. Instagram, bu etapta telefonunuza veya mail adresinize bir şifre sıfırlama bağlantısı gönderecektir. Gelen bağlantı ile şifrenizi sıfırlayabilir ve hesabınızı geri alabilirsiniz. Tabi ki hesabınızı ele geçiren kullanıcı yalnızca şifrenizi değiştirmiş ve diğer kişisel bilgilerinize müdahale etmemişse.

Çalınan Instagram hesabınızı geri almanız için bir seçenek daha var.. Hesabınız çalınırken şifreniz değiştirildiği için mailinize bir ileti gelecektir. Bu mailde “değişikliği yapan ben değilim” yazısı yer alır. Bu yazıya tıklayarak karşınıza çıkan adımları takip ederek hesabınıza yeniden erişim sağlayabilirsiniz. Bütün adımları uyguladınız ve hesabınızı geri aldınız fakat hesabınızı çalan veya çalmaya çalışan kişiyi nasıl bulabilirsiniz?

Instagram hesabımı çalmaya çalışanı nasıl bulurum?

Aslında hesabınızı çalan kişiyi bulmak çok da kolay değil. Ancak Instagram üzerinden birkaç adımla hesabınızı çalan kişinin çalma işlemini hangi ülke veya şehirden yaptığını öğrenebilirsiniz. Hesabınızı çalan kişinin giriş konumunu öğrenmek için,

Instagram hesabınıza uygulamadan giriş yapın.

 • Profil sayfanıza giriş yapın.
 • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan üç çizgi simgesine tıklayın.
 • Ardından “Ayarlar” kısmına dokunun.
 • Karşısınız çıkan ekrandan “Güvenlik” alanına girin.
 • Son olarak ekranda çıkacak olan “Giriş Hareketleri” kısmından konuma ulaşabilirsiniz.

Instagram hesabım çalındı nereye şikâyet edebilirim?

Instagram hesabı çalmak bir bilişim suçudur ve her suç gibi bir cezası da vardır. Dolayısıyla Instagram hesabınız çalındıysa ilk olarak yapmanız gereken Instagram desteğe ulaşarak durumu bildirmek olmalıdır. Daha sonra yapmanız gereken adım Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’na suç duyurusunda bulunmaktır.

Instagram Hesabının çalınmaması için neler yapabilirim?

Öncelikle hesabı ele geçirmelerini imkân tanımadan önce bu durumdan haberdar olmalısınız. Hesabınıza sizin dışında her hangi birisinin giriş yaptığı an durumdan haberdar olabilmeniz için uygulama üzerindeki ‘şüpheli giriş uyarıları’ bölümünü açık tutun. Ayarları uygulamaz üzerindeki Gizlilik ve Güvenlik bölümünden bulabilirsiniz.

 • Bunun dışında instagram kullandığınız mail adresiniz ve telefon numaranız devamlı güncel olsun. Eğer her ikisinden birinde bir değişim yapmışsanız, hesabınıza girerek bilgilerinizi güncelleyin.
 • Bu durum hesabınızı geri alabilmeniz için büyük önem taşıyor. Kullanıcı adınız herkes tarafından bilinse de şifrenizi mümkün olduğunca karmaşık bir kombinasyona büründürün.
 • Hesap güvenliği daimi kılabilmek adına en az 6 rakam dışında, büyük ve küçük harf ve noktalama işaretlerinin bulunmasına özen gösterin. Kullandığınız şifreniz benzersiz olsun. Aynı şifreyi başka bir alanda da kullanmayın. Orada ele geçirilen şifre, instagram hesabınızın da kolay bir şekilde el koyulmasına neden olur.
 • Hesabınızdaki ‘iki faktörlü kimlik doğrulama’ bölümü mutlaka açık olsun.
 • Güvenmediğiniz ve topluluk halinde giriş yapılabilen Wi-Fi ağları ya da internet kafelerdeki ve üniversite yurtlarında topluluğun tamamının giriş yaptığı cihaz üzerinden hesabınıza zorunlu olmadığınız durumlarda giriş yapmamaya özen gösterin. Eğer zorunlu olarak giriş yapmışsanız da mutlaka işiniz bittikten sonra hesabınızdan çıkış yaptığınızdan emin olun.
 • Aksi durumdan sizden sonra o bilgisayara oturan kişi, siteye giriş yaptığı anda sizin bütün bilgilerinize erişim sağlayabilir. Daha sonra değiştirerek dilediği şekilde kullanır, siz de çaresiz kalırsınız.
 • Tanımadığınız kişilerden gelen mesajları açmayın. Hele ki içinde link barınıyorsa kesinlikle bu linke tıklamayın.
 • Uygulama marketleri ya da farklı web siteleri sizlere ücretsiz bir şekilde takipçi, beğeni hizmeti sunduğunu iddia eder. Kısmı oranda bunu gerçekten yapan da var. Ücretsiz takipçi yolluyorlar fakat sizden hesap bilgilerinizle giriş yapmanızı istiyorlar. Siz bilgilerinizi girdikten sonra da bütün bilgilerinizi kaydedip kendi datalarında saklıyorlar. Bazen değiştirip kendileri kullanıyor, bazen de değiştirmeden sizin kullanmanıza izin veriyor ama durmadan bilinçsiz bir şekilde tanımadığınız kişileri takip etmek zorunda kalıyorsunuz.
 • Anlayacağınız her durumda istenmedik sonuçları ortaya çıkarıyor. Eğer popülaritenizi arttırıp takipçi ya da beğeni hizmeti almak istiyorsanız ücreti mukabilinde bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Hiçbir şekilde hesap bilgileriniz talep edilmez ve hesap güvenliğiniz sürekli daimidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *