Instagram Hesap Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram, çağımızın en popüler video ve fotoğraf paylaşım platformu olma özelliğini elinde bulundurmaya devam ediyor. Her ne kadar hemen herkesin instagram hesabı bulunsa da dönem dönem kişisel nedenlerden dolayı kullanmış olduğu hesabı dondurma yöntemi tercih edilebiliyor. Telefondan hesap dondurma işlemi, geliştiriciler tarafından uygulama üzerinden yapılmasına izin verilmese de, yine de cep telefonundan hesabınızı geçici olarak dondurmanız mümkün. Yöntemi detaylıca anlatacağımız gibi, bilgisayardan da instagram web sitesine erişim sağlayıp bu işlemi sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Tabi ki belirli kurallara dâhilinde.

Kuralların en can sıkıcı olanı instagram bekleme kuralını aşarak, 7 gün beklemeden instagram hesabını dondurmak. Peki, bu mümkün mü? Farklı platformlar üzerinden bu işlemi pratik ve sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Instagram Hesap Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram hesap nasıl dondurulur?

Instagram hesap dondurma konusuna değinmeden önce, hesabı dondurup dondurmama isteğinizi tekrar gözden geçirmelisiniz. Çünkü instagram hesap dondurma işlemine izin verse de bunu belirlediği kurallar dâhilinde yapabiliyorsunuz.

Şunun altını özellikle çizmemiz gerekir ki, sürekli bir döngüde instagram hesabınızı dondurup açamazsınız. Instagram hesabınızı dondurup, tekrar açtıktan sonra en az 7 gün süreyle beklemeniz gerekiyor. Bu süre kural dışında yeni hesap ya da eski hesap farkı olmaksızın instagram hesabınızı dondurmanız mümkün.

Fakat dönem dönem bu konuda da karışıklık olabiliyor. Hesaba “tekrar erişim sağlayamazsam” ya da “Hesabım silinir mi?” sorusu kullanıcıların her zaman aklında. Bu nedenle silme işlemine geçmeden önce, dondurma işleminin açılımına geçelim.

Dondurulan Instagram hesabı silinir mi?

Instagram’ da dondurulan bir hesap kesinlikle silinmez. İnstagram hesabınızı kalıcı olarak silmediğiniz sürece, dondurma işlemi sonucunda dilediğiniz an hesabınızı aktif ederek tekrar erişim sağlamanız mümkün. Instagram hesabınızı dondurduktan sonra 1 yıl sonra bile kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaparsanız hesabınız anında aktif edilir ve sorunsuz bir şekilde giriş yaparsınız. Dondurma süresi boyunca sizleri takip eden kullanıcıların hesabınıza erişemeyeceği ve resim ya da videolarınızı göremeyeceği gerçeğini tekrar hatırlatalım.

Telefondan Instagram hesabı nasıl dondurulur?

Telefondan Instagram hesabını dondurma konusunu iki ayrı şekilde ele alacağız. Çünkü günümüz telefonların büyük bir bölümü IOS ve Android yazılımlardan oluşuyor. Bu nedenle de sizlere pratik sağlayabilmek adına her ilişinde de işlemleri ayrı ayrı ele alarak değerlendireceğiz.

Apple telefondan instagram nasıl dondurulur?

Apple telefondan instagram hesabını dondurmak için, uygulamayla değil Apple’ın yazılımlarında kullanmış olduğu safari tarayıcı ya da kullanabileceğiniz Chrome gibi harici bir tarayıcıya ihtiyacınız bulunuyor. Çünkü instagram hesap dondurma işlemini uygulama üzerindeki ayarlardan yapamıyorsunuz. Bu işlemi ancak instagramın web sitesine erişim sağlayarak yapabilirsiniz. Apple telefondan pratik bir şekilde insragram hesabınızı dondurmak için sırasıyla şu adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

 • Öncelikle Safari ya da harici bir Web Tarayıcısından instagram.com web sitesine giriş yapın.
 • Karşınıza Instagram’ın resmi web sitesi açılacak. Burada kullanıcı adı ve şifrenizi girerek hesabınıza erişim sağlamanız gerekmektedir. Resmi sitesi olduğu için hesap güvenliğinize yönelik aklınızda her hangi bir soru işareti kalmasın
 • Hesabınız açıldıktan sonra sağ üst bölümde yer alan, çark simgesine tıklayın ve Profilimi düzenle bölümüne giriş yapın.
 • İşlemi yapacağınız bölüm altlarda yer aldığı için ekranı biraz aşağı kaydırmanız gerekmektedir. Altlara doğru indiğinizde “Hesabımı geçici olarak kapat” yazısını göreceksiniz. Burayı tıklayın ve işleme başlayın.
 • Bu aşamada instagram sizlerden hesabınızı neden kapattığınızı onlarla paylaşmanızı istiyor. Eğer bu soruya yanıt vermezsiniz, işleme devam edebilmeniz mümkün değil. Sorunun alt kısmındaki seçeneklerden her hangi birisini seçebileceğiniz gibi, dilerseniz en alttaki boş kutuya kendi gerekçenizi metin olarak da yazabilirsiniz.
 • Seçiminizi yaptıktan sonra alt kutu aktif olacak, burayı tıklayın.
 • Tebrik ederiz, hesabınızı dondurdunuz. Artık takipçileriniz hesabınıza erişim sağlayamayacak ve siz tekrar açılana kadar hiçbir şekilde görüntüleyemeyecektir.

Android telefondan instagram dondurma nasıl yapılır?

Android telefondan instagram hesabını dondurma işlemi de iphone cihazlarla benzerlik gösteriyor. Nedeni, instagram tıpkı IOS yazılımlarda olduğu gibi Android yazılımlarda da uygulama üzerinden hesap kapatma işlemine onay vermiyor. Fakat cep telefonunuzdaki chrome tarayıcı üzerinden instagram hesabınıza girişi yaparak hesabınızı dondurabilirsiniz. Yukarıdaki işlemi kısa bir şekilde özetlememiz gerekirse,

 • Chrome üzerinden instagram.com adresini açın
 • Kullanıcı adı ve şifrenizi girin.
 • Sağ üst köşedeki çarkı tıklayın ve Profilimi düzenle deyin.
 • Alt kısmında Hesabımı Geçici olarak kapat bölümüne giriş yapın.
 • Hesabınızı geçici dondurma seçeneğinizi seçerek, onaylayın ve hesabınızı dondurma işleminizi tamamlayın.

Kendimiz işlem yaptığımızda konu bu kadar kolay. Fakat takip ettiğimiz bir arkadaşımıza ulaşamadığında sizi engelle mi yoksa hesabını mı dondurdu? Nasıl anlayacaksınız?

Birinin Instagram hesabını kapattığını nasıl anlarız?

Her hangi birisinin instagram hesabını kapattığını anlamanın tek yolu, eğer biliyorsanız instagram kullanıcı adı bilmiyorsanız da kullanıcının adı ve soyadıyla arama yapmaktır. İsim ve soy ismini yazdığınızda zaten listenizde olduğu için algoritma sizlere kolaylık sağlar ve o kullanıcıyı en üstte görürsünüz. İsim soy isim ya da kullanıcı adını yazdığınızda istediğiniz hesabı görüntüleyemiyorsanız bunun iki nedeni olabilir,

 • Aradığınız kullanıcı sizi engellemiştir
 • Aradığınız kullanıcı hesabını dondurmuş ya da tamamen silmiştir.

İkisi arasındaki ayrımı yapmanın da oldukça kolay bir yöntemi var. O da farklı bir hesaptan arama yapmak. Dilerseniz açacağınız yeni bir hesap dilerseniz de yakın bir arkadaşınızın hesabı üzerinden yapacağınız arama sonunda o isim karşınıza çıkıyorsa, hesap sahibi sizi engellemiş demektir. Eğer çıkmıyorsa bu durumda da hesabını geçici bir süreyle dondurmuş ya da tamamen silmiştir. Siz de hiçbir şekilde onun hesabındaki bilgilere erişim sağlayamazsınız.

Uzun süre girilmeyen Instagram hesabı kapanır mı?

Uzun süre girilmeyen Instagram hesabı için içiniz ferah olsun. Şahsi hesabınız, her zaman güvede. Hesabınızı dondurduktan sonra ya da dondurmadan direkt erişim sağlamayı bıraksanız da yıllar sonra giriş yapsanız bile hiçbir sorun yaşamadan hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Dönem dönem silinen instagram hesaplarına illaki şahit olmuşunuzdur, fakat bu durumun temel nedeni de hesabın bot hesap olmasıdır. İnstagram kullanıcıları gerek ticari faaliyetler gerekse de farklı çıkar yöntemleri kapsamında fake hesaplar açıp, işlemi tamamladıktan sonra uzun süre erişim sağlamıyor. Bu hesapların ismi de genel tabirle Bot hesap olarak adlandırılmaktadır. instagram da bu ve benzeri durumların önüne geçebilmek için bu hesapları sürekli siliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *